GRUPE PODRŠKE ZA RODITELJE

Roditeljstvo, iako divan proces, nosi sa sobom veliku odgovornost, mnogo nedoumica i često ume da bude veoma izazovno. Naročito kada postajete roditelji prvi put, vaš svet se potpuno menja, menjaju se navike, stil života i sve to ume ponekad da bude preplavljujuće. 

Grupe podrške za roditelje često su namenjene upravo ljudima koji po prvi put postaju roditelji i potrebna im je podrška u tom procesu. Pored praktičnih stvari koje uče kada je u pitanju briga o detetu, mogu da podele i svoje strahove i dobiju savet, kao i podršku drugih članova grupe koji prolaze kroz isti proces. 

Grupe podrške često su namenje i trudnicama, mladim majkama, ženama koje po prvi put postaju majke, jer je njihovo iskustvo ipak drugačije od iskustva koje ima muškarac koji prvi put postaje otac, samim tim imaju drugačije strahove, nedoumice i poteškoće oko kojih im je potrebna podrška, te postoje grupe koje su namenjene baš njima.

Postoje i grupe koje su namenje specifičnim grupama roditelja (roditelji čija su deca pripadnici neke od osetljivih grupa), u toku ovih susreta pruža se psihološka podrška, međusobna podrška, razmenjuju iskustva i roditelji imaju priliku da se druže. 

Nekad se zaboravlja da je podrška takođe potrebna i roditeljima dece i mladih osoba koje se nose sa određenim poteškoćama i da sam rad sa roditeljima pozitivno utiče i na poteškoće deteta/mlade osobe. Roditelji pored toga što dobiju podršku, dobiju  priliku da bolje shvate poteškoće sa kojima se njihova deca susreću i to im pomaže i u njihovom nošenju sa problemom, ali i u pružanju podrške detetu.

Važno je naglasiti da je pomoć dostupna i da je traženje pomoći prvi korak ka oporavku. U  Novom Sadu postoji neformalna mreža Sazvežđe podrške , koju čine 12 članica koje pružaju bespaltnu psihološku podršku mladima i njihovim roditeljima.

U ovoj mreži nalaze se: SOS ženski centar, centar Srce, Aktiv NS, Novosadski humanitarni centar, UG Patrija, Edit centar, Omladina Jazas, XY spektrum, grupa Izađi, Iz kruga Vojvodina, Pričajmo (k)od kuće, Mental Hub, Infopolis. 

U svakom od ovih udruženja/organizacija mladi mogu dobiti besplatnu psihološku podršku u različitim formatima (indvidualna terapija, grupe podrške, čet, mejl, poziv). Bitno je da potražimo podršku kada se osećamo loše!

UDRUŽENJE/ORGANIZACIJAMEJLTELEFON/SAJT/ČET
CENTAR SRCEvanja@centarsrce.org0800 300 303
UG PATRIJAngopatria@gmail.com060 055 5496
AKTIV NSaktivns@gmail.comaktivns.rs
EDIT CENTARsavetovaliste.infopolis@gmail.com/
SOS
ŽENSKI CENTAR
soszenskicentar@gmail.com
soskonsultacije@gmail.com
021 422 740
069 1936 899
MENTAL HUBoffice@mentalhub.org064 451 3338
OMLADINA JAZASnovi.sad@jazas.rs021 2454 514
XY SPECTRUMoffice@xyspectrum.org060 613 0669
IZ KRUGA
VOJVODINA
office@izkrugavojvodina.org
066 447 040
021 447 040
021 447 040
021 633 4584
NOVOSADSKI
HUMANITARNI CENTAR
savetovaliste.nshc@gmail.com063 694 677
PRIČAJMO
(K)OD KUĆE
pricajmokodkuce@gmail.com063 694 677
Sajt
GRUPA IZAĐIsavetovaliste@izadji.rsizadji.rs

Povezani članci:

POZIV ZA MAPIRANJE OMLADINSKIH PROSTORA

Projekat “REBOOTING”, koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Omladinski savez udruženja OPENS u partnerstvu sa organizacijama Western Balkans Institute (WEBIN), Bečejsko udruženje mladih (BUM), SINHRO Pančevo i Somborski edukativni centar

Opširnije »