KAKO DA BRINETE O SVOM MENTALNOM ZDRAVLJU?

Kada se spomene briga o mentalnom zdravlju, većina ljudi prvo pomisli na psihološku podršku, ipak ovo obuhvata i aktivnosti i navike koje možete da uradite za sebe i poboljšanje svog blagostanja na svakodnevnom nivou. Izuzetno je značajno da u životu imamo aktivnosti koje nas ispunjavaju i pomažu nam u prevladavanju svakodnevnog stresa.


U današnje vreme postoji mnogo mogućnosti kada su u pitanju aktivnosti koje će pozitivno da utiču na vaše mentalno zdravlje, pa tako možete izabrati trening, šetnju u prirodi, slikanje, čitanje knjige ili još mnoštvo drugih stvari koje postaju sve popularnije.


Takođe, provođenje vremena sa dragim ljudima svakako pozitivno utiče na naše mentalno zdravlje. Pored druženja, može vam pomoći i da razgovarate o svojim osećanjima sa bliskim ljudima i potražite savet, ponekad je dovoljno samo da vas neko pažljivo sasluša i bude tu za vas.


Ukoliko Vam ipak više prija da to budu individualne aktivnosti, možete praktikovati i vežbe disanja ili meditaciju kao vid izdvajanja vremena za sebe i ulaganje u svoje mentalno zdravlje, ako je to nešto što vam prija. Postoji mnogo vodiča na internetu o tome na koji način kroz par minuta možete povratiti ravnotežu, posebno u stresnim trenucima. Ipak bilo bi dobro da ova ponašanja postanu deo Vaše kontinuirane aktivnosti. Usporite. Napravite pauzu. Važno je da date svom telu priliku da odmori, da izdvajate vreme za stvari koje pozitivno utiču na vaše mentalno zdravlje i daju vam motivaciju i priliku da napunite baterije za svakodnevne aktivnosti u vašem životu.


Ako se nekada osećate da vam je potrebna podrška u prevazilaženju problema i poteškoća, važno je naglasiti da je pomoć dostupna i da je traženje pomoći prvi korak ka oporavku. U Novom Sadu postoji neformalna mreža Sazvežđe podrške, koju čine 12 članica koje pružaju besplatnu psihološku podršku mladima.


U ovoj mreži nalaze se: SOS ženski centar, Centar Srce, Aktiv NS, Novosadski humanitarni centar, UG Patrija, Edit centar, Omladina Jazas, XY spektrum,  Grupa „IZAĐI“, Iz kruga Vojvodina, Pričajmo (k)od kuće, Mental Hub, Infopolis. 


U svakom od ovih udruženja/organizacija mladi mogu dobiti besplatnu psihološku podršku u različitim formatima (indvidualna terapija, grupe podrške, čet, mejl, poziv). Bitno je da potražimo podršku kada se osećamo loše!

Autorka teksta: Miljana Pena

UDRUŽENJE/ORGANIZACIJAMEJLTELEFON/SAJT/ČET
CENTAR SRCEvanja@centarsrce.org0800 300 303
UG PATRIJAngopatria@gmail.com060 055 5496
AKTIV NSaktivns@gmail.comaktivns.rs
EDIT CENTARsavetovaliste.infopolis@gmail.com/
SOS ŽENSKI CENTARsoszenskicentar@gmail.com
soskonsultacije@gmail.com
021 422 740
069 1936 899
MENTAL HUBoffice@mentalhub.org064 451 3338
OMLADINA JAZASnovi.sad@jazas.rs021 2454 514
XY SPECTRUMoffice@xyspectrum.org060 613 0669
IZ KRUGA VOJVODINEoffice@izkrugavojvodina.org
066 447 040
021 447 040
021 447 040
021 633 4584
NOVOSADSKI HUMANITARNI CENTARsavetovaliste.nshc@gmail.com063 694 677
PRIČAJMO (K)OD KUĆEpricajmokodkuce@gmail.com063 694 677
Sajt
GRUPA IZAĐIsavetovaliste@izadji.rsizadji.rs

Povezani članci:

POZIV ZA MAPIRANJE OMLADINSKIH PROSTORA

Projekat “REBOOTING”, koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Omladinski savez udruženja OPENS u partnerstvu sa organizacijama Western Balkans Institute (WEBIN), Bečejsko udruženje mladih (BUM), SINHRO Pančevo i Somborski edukativni centar

Opširnije »