Volonterske priče – Ispitni rok je i vlada gripa

Kako smo došli do toga da volontiranje ima toliko dugačak negativan rep za sobom? Volonterizam stavljamo kao jednako sa pojmovima izrabljivanje, odnosno neplaćen rad, a sve zajedno, upakovano, sa mašnicom nam serviraju poslodavci koji bi sve „učinili” mladima da “steknu iskustvo“. Kako je to samo plemenito, skoro kao i pravo volontiranje.

Scenario dva po kom se često odvija svaki razgovor o volontiranju jeste ona takozvana “stavka CV”. Mnoge volonterske pozicije zvuče baš kao das u pravljenje za jedan dobar budući CV. Što nije nužno loša stvar, ali je pitanje treba li da bude osnovni motiv?

U moru takvih percepcija, scenarija i estetike, ovo nije ta priča.

Kineska četvrt, Novi Sad. Mali centar Omladinske prestonice Evrope. Utorak.

Sastanak volontera Omladinske prestonice Evrope obično je svakog utorka od 20 sati. Utopljen klubić, miriše čaj, čuje se muzika sa nekog starog laptopa i šarene stolice i jastuci svugde. Do 20.15 sati su se skupili polako svi koji su tog dana nameravali da dođu. “Ispitni rok je i vlada gripa”, kaže koordinatorka volontera i omladinskog rada u OPENS-u, Dejana Baltes. Objašnjava kako je zbog toga tu tek desetak ljudi, iako OPENS ima svojih četrdesetak volontera, od kojih je 25 vrlo aktivno.

To nisu mali brojevi. Ti brojevi govore da je maker toliko ljudi motivisano da svojim vremenom, veštinama, znanjem učestvuje u izgradnji Novog Sada kao Omladinske prestonice Evrope.

Srednjoškolci, studenti, svršeni studenti – prosek 22 godine, objedinjeno volonteri OPENSa. Zajedno i oni koji su tu od početka i oni koji su se priključili tek prošlog meseca. Sastanak počinje krugom „Šta ima novo?“ u kom svako od njih govori šta mu se desilo od kad su se poslenji put videli.

„Meni je lično važno da vidim sa kakvim emotivnim paketom dolaze na sastanak, da bismo to mogli i da uvažimo. Lično volim da ih navikavam da obrate pažnju na lepe stvari koje im se dešavaju, a koje nam ovim tempom svima promaknu“, kaže Dejana i objašnjava: „Imam A i B opciju za svaki sastanak. Kreiram unapred program. Planiram. Nekad imamo konkretne zadatke, nekad radimo aktivnosti iz kojih može da se uči, nekada spojimo aktivnosti sa onima koji imaju druge organizacije, pa se naši volonteri druže sa volonterima koji su nekim od organizacija za mlade u Novom Sadu. To je prosto jedan proces.“

Ideja je da se u narednom period malo osveži ovaj mladi tim, pa će tako biti raspisan novi konkurs za volontere koji bi mogli da se priključe ovoj grupi. Uz to, plan je da se dodatno učvrste volonterske pozicije, kako bi se volonteri profilisali i radili ono što im više leži.

Ipak, taj ozbiljan pristup ne izgleda tako strogo školski kada ga ušuškate u šarene jastučiće i mirisne čajeve. Tako do sledećeg utorka.

[youtube v=”64Narogo2mo”]

Nataša Radojčić, volontira u OPENS-u tri godine:

„U OPENS-u sam već tri godine i volim da volontiram jer je lepo biti deo zajednice koja čini ovaj grad boljim.Pružio mi je mogućnost da steknem drage prijatelje. Pored toga, pružio mi je mogućnost da putujem, saznajem nešto novo, stičem novo iskustvo i usavršavam se kroz ove godine kao i mogućnost da komuniciram sa ljudima na funkcijama, da izrazim svoje mišljenje na određenu temu kao i mnoge druge stvari.“

Nastja Prodanić, volontira u OPENS-u tri godine:

„Radim nešto jer to volim i jer me čini sretnom, a činiti velike stvari za grad u kom sam odrasla i u kom živim je zaista ogromna odgovornost koliko i satisfakcija. Ako hoćeš da nešto bude drugačije onda moraš pokrenuti promenu, niko je neće pokrenuti za tebe.“

Angelina Savić, volontira u OPENS-u tri godine:

„OPENS mi je doneo puno poznanstava, nova prijateljstva, putovanja, edukacije, nova iskustva, znanja i vestine. Zajedno radimo da bismo osnažili i ohrabrili mlade u Novom Sadu i dali im priliku da se i sami dodatno usavršavaju i grade bolje sutra.“

Povezani članci:

POZIV ZA MAPIRANJE OMLADINSKIH PROSTORA

Projekat “REBOOTING”, koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Omladinski savez udruženja OPENS u partnerstvu sa organizacijama Western Balkans Institute (WEBIN), Bečejsko udruženje mladih (BUM), SINHRO Pančevo i Somborski edukativni centar

Opširnije »