Utisci iz Trebinja – 22. Susret mladih Republike Srpske

Na poziv Omladinskog savjeta Republike Srpske, predavači iz Republike Srbije uputili su se na 22. Susret mladih, gde su kroz niz edukativnih radionica dobili priliku da osnaže aktivne omladince u Republici Srpskoj. Domaćini su predstavili grad Trebinje, a, da bi bolje razumeli omladinsku politiku, predstavljene su sve organizacije na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou od značaja za mlade, kao i projekti i primeri dobre prakse. Katarina Živanović iz sektora za Međunarodnu saradnju u OPENSu i naša volonterka, Nastja Prodanić na put su ponele znanje iz Novog Sada, naša dosadašnja iskustva i šarene videe i predstavile grad i samo prestonicu. Ovo su njihove priče.

………..

Rano jutro, pola šest, OPENS putuje u Beograd. Okupljaju se mladi ispred Palate Srbije i prebrojavaju se pre polaska na dug put, u Trebinje. Ulazimo u bus i već se otvaraju paketi sa hranom. Isti početak. Ista slika, i nova mlada lica. I manje-više, mesecima već, sa istim entuzijamom krećemo na put. Stoga ćemo se ovoga puta fokusirati samo na onaj polet sa kojim smo se, verovali ili ne, vratili u Novi Sad.

A, vratile smo se oduševljene entuzijaznom, energijom i disciplinom ovih mladih ljudi. Kada vidite mlade da do 5 ujutru sede na stepenicama i dele svoja iskustva, i da uspostavljaju saradnju između različitih organizacija iz svih delova Republike Srpske – zaista ste oduševljeni tom pojavom. Veoma je bitno da jačamo saradnju mladih u regionu i da radimo na zajedničkim projektima, kao i da kreiramo nove ideje koje će dugoročno razvijati naš region i unaprediti položaj mladih u društvu.

Tokom četiri dana ne samo da sam naučila o Trebinju i potrebama mladih u tom gradu, ali i u Republici Srpskoj, već sam zapravo puno naučila i o OPENSu i tome kako je titula omladinske prestonice Evrope, zapravo prilika za ceo region. To me je naučio neverovatan broj pitanja koja smo dobili i energija kojom smo dočekane.   Želja za znanjem i druženjem mladih nas je inspirisala da se obavezno vratimo u ovaj grad sledeće godine. – Katarina Živanović, asistentkinja koordinatorke za međunarodnu saradnju u OPENS-u

 

Kada sam kretala na put, želela sam da prenesem pozitivne primere omladinskog aktivizma na region i da mladima u Republici Srpskoj, u kojoj sam provela svoje detinjstvo, dokažem da mogu da naprave promenu ako promene najpre sebe, a zatim i svet oko sebe.

A, onda sam delom, baš ja promenila sebe, naučivši novog. Radionice i ceo edukativni program je bio vrlo koristan, zanimljiv i pristupačan mladima. Mladi su postavljali pitanja posle apsolutno svake  prezentacije i dobijali odgovore, bez obzira na to da li su vezana za temu ili ne. Generalno sam zadovoljna, jer sam videla da mladi konačno uzimaju stvar u svoje ruke i što su željni znanja. Izuzetno mi se svidelo to što smo bile smeštene u domu, u sobama sa mladima iz različitih gradova i organizacija iz svih delova Srpske. Dobili smo mogućnost da se družimo i razmenjujemo informacije. – Nastja Prodanić, volonterka OPENS-a

Povezani članci:

PREDNOSTI GRUPA PODRŠKE

Često ljudi imaju predrasude kada su u pitanju grupe podrške i način na koje iste funkcionišu, u nastavku ćemo predstaviti određene prednosti kada je u pitanju ovaj vid pružanja podrške. 

Opširnije »

POZIV ZA MAPIRANJE OMLADINSKIH PROSTORA

Projekat “REBOOTING”, koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Omladinski savez udruženja OPENS u partnerstvu sa organizacijama Western Balkans Institute (WEBIN), Bečejsko udruženje mladih (BUM), SINHRO Pančevo i Somborski edukativni centar

Opširnije »