PODRŠKA MLADIMA

Nakon prošlogodišnjeg završenog konkursa „Poslovice: Vanvremenske mudrosti“  pristiglo je 1024 rada iz 35 srednjih škola. Veliki uspeh je zajedničkim snagama motivisati mlade i dati im priliku da se kreativno izraze. Pored velike kreativnosti i maštovitosti svih učenika, ono što se primetilo kroz velik broj radova jesu priče o diskriminaciji, nasilju i drugim problemima sa kojima se mladi susreću. Kreativni radovi (poput pisanih sastava) često su kanal putem kog mladi pokušavaju da se izraze i pošalju poruku, a nekada i poziv u pomoć. Smatramo da je veoma važno da odgovorimo na ovakve „pozive“ mladih, ali znamo i da to vrlo često nije lako jer nemamo na koga da ih uputimo, ukoliko pomoć koja im je potrebna prevazilazi naše mogućnosti. Iz tog razloga šaljemo informacije za sve mlade koje mogu da budu od koristi:

MENTALNO ZDRAVLJE MLADIH

Period adolescencije je sam po sebi izazovan i prate ga neretko pomešane i burne emocije, zbunjenost i potreba da upoznamo sebe, izgradimo svoj identitet i pronađemo svoje mesto u društvu. Situacija izazvana korona virusom, kada su ljudi pozvani da se izoluju, da budu oprezni čuvajući svoje i zdravlje drugih, kada su uobičajeni životni tokovi izmenjeni i preobličeni, izaziva u mnogima negativna osećanja, pa tako i kod adolescenata. Takođe, situacija pandemije utiče na sve ljude, pa tako i odrasle članove porodice, nastavnike i druge koji su često osnovni izvor podrške mladima, te tako i zbunjenost kod odraslih i burne emocije koje oni doživljavaju, kod adolescenata mogu dovesti do doživljaja smanjene sigurnosti, a zatim i anksioznosti. Kako bi dao svoj doprinos smanjenju ovakvih negativnih osećanja, osnažio mlade i pružio pomoć u negovanju njihovog mentalnog zdravlja, OPENS je u saradnji sa sledećim organizacijama pokrenuo kampanju “Sazvežđe podrške”:

  • Sos ženski centar
  • IZ KRUGA – VOJVODINA
  • Novosadski humanitarni centar
  • „Pričajmo (k)od kuće“ – Podružnica za Južnobački okrug Društva psihologa Srbije i Institut za javno zdravlje Vojvodine
  • Grupa “IZAĐI”
  • Centar za pružanje emotivne podrske osobama u krizi i prevencija suicida “Srce”
  • Omladina Jazas Novi Sad
  • Udruženje građana Patrija
  • EDIT centar
  • Udruženje Crvena linija

Gore navedene organizacije stoje na raspolaganju svima onima koji smatraju da im je pomoć i podrška neophodna, a sve usluge su besplatne. Važno je da napomenemo da su ovo organizacije koje rade u Novom Sadu, ali je većina njih prilagodila svoj rad i usluge su dostupne i onlajn (npr. savetovanje putem skajpa, mejla, SOS telefoni i sl.).

 

NASILJE I PREVENCIJA NASILJA

Nasilje među mladima poprima sve šire razmere, a granica starosti onih koji u samom nasilju ili učestvuju ili su žrtve svake godine sve je niža. Škole imaju svoje Protokole o postupanju u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje prepoznaje fizičko, psihičko, socijalno nasilje, digitalno i seksualno nasilje, ali nije na odmet imati uvek dodatne informacije i kontakte kojma se možemo obratiti za pomoć i podršku.

U nastavku su organizacije i drugi kontakti koji Vam mogu biti od pomoći:

  1. PARTNERSKO NASILJE I NASILJE U PORODICI
  • Autonomni ženski centar pruža podršku žrtvama nasilja u partnerskim vezama i nasilja u porodici. Imaju SOS telefon i pravne konsultacije, a pokrenule su i program namenjen mladima „MOGU DA NEĆU“
  • SOS Ženski centar je besplatni SOS telefon, a pored toga imaju i podršku u vidu savetovanja
  • IZ KRUGA – VOJVODINA je organizacija za podršku ženama s invaliditetom, pružaju pravno i psihološko savetovanje i imaju SOS telefon
  • Udruženje Roma Novi Bečej je SOS telefon na jezicima nacionalnih manjina
  • Ženska alternativa – Sombor realizuje aktivnosti namenjene ženama i mladim devojkama
  • Zrenjaninski edukativni centar je ženska nevladina organizacija – TRGOVINA LJUDIMA
  • NVO Astra ima SOS telefon, savetovanje i podršku. Takođe imaju i SOS linija za prijavljivanje nestale dece (Evropska linija) 116 000
  • NVO Atina ima dežurni telefon, savetovanje i podršku. Od koristi Vam može biti i njihova publikacija o nasilju na internetu „Iza ekrana“
  • Udruženje „Sloboda nema cenu“ bavi se edukacijom o trgovini ljudima, a na edukaciju mladih usmeren je projekat „Neće proći“
  • Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima osnovan kao ustanova socijalne zaštite, obavlja poslove procene stanja, potreba, snaga i rizika žrtava trgovine ljudima, vrši poslove identifikacije i obezbeđuje adekvatnu pomoć i podršku žrtvama trgovine ljudima, u cilju njihovog oporavka i reintegracije.

2.BEZBEDNOST MLADIH NA INTERNETU

  • Pametno i bezbedno promoviše podizanje digitalne pismenosti, digitalnih kompetencija i digitalne bezbednosne kulture kod svih građana Srbije. Naročita pažnja posvećuje se projektima namenjenim mlađoj populaciji, ženama, kao i osobama sa invaliditetom. Takođe, podstiču se programi za podršku razvoja digitalne ekonomije, posebno elektronske trgovine, primene IKT-a u privredi, razvoju IT kadrova i zapošljavanju u ovom sektoru.

3.VRŠNJAČKO NASILJE

  • Besplatna linija Ministarstva prosvete za prijavljivanje vršnjačkog nasilja – SOS telefon za žrtve vršnjačkog nasilja 0800/200-201
  • Nacionalne Dečije Linije Srbije – NADEL – e usluga telefonskog savetovanja koja deci u Srbiji omogućava da u bilo kom trenutku dobiju savetodavnu podršku putem besplatnog poziva na telefonski broj 116111 ili 0800123456, ako se nađu u okolnostima u kojima su im ugrožena prava, ili u bilo kojoj drugoj situaciji, kada osete potrebu za razgovorom sa kompetentnom i poverljivom osobom.

Važno je da u čitavom ovom izazovnom periodu, budemo svesni da je OK ne biti OK, i da je važno da potražimo pomoć i kada je u pitanju naše mentalno zdravlje.

 

 

 

Povezani članci:

Потписан споразум између ОПЕНС-а и 10 јединица локалне самоуправе о менторској подршци за успостављање Омладинских центара и клубова

Данас је у Новом Саду, у просторијама ОПЕНС-а, свечано потписан споразум о сарадњи између ОПЕНС-а и 10 јединица локалне самоуправе, који означава почетак менторске подршке градовима и општинама у оснивању

Opširnije »